baner

Aktuálne informácie k prevádzke ambulancie !!! Dôležité !!!

Čítaj pozorne !!!!     Dôležité !!!!
 

Vážení pacienti, rodičia detí.
Informácia pre rodičov v súvislosti s núdzovým režimom pre komunitné šírenie koronavírusu COVID-19:

Na základe usmernenia hlavného odborníka MZ SR pre pediatriu bude od 3.9.2020 naša ambulancia fungovať v zmenenom režime. Na vyšetrenia sa bude potrebné vopred objednávať telefonicky.

Preventívne prehliadky a očkovania realizujeme ako v bežnom režime. Čakajte v - alebo pred čakárňou, personál ambulancie Vás príde vyzdvihnúť a zavolá Vás do ambulancie.

V ambulantných hodinách budeme vydávať všetky typy schválených potvrdení. Potvrdzujeme ale len príspevok pri narodení, prihlášky do MŠ a SŠ, vodičské preukazy, potvrdenie do zamestnania, zdravotné preukazy, nástup do kúpelov, športové kluby... Iné potvrdenia budeme potvrdzovať len podľa aktuálnej epidemiologickej situácie a nariadení hlavného hygienika a hlavnej odborníčky MZ SR pre pediatriu.

Materské školy ani základné školy pri opätovnom nástupe nemôžu od Vás žiadať potvrdenie o zdravotnom stave dieťaťa ak je dieťa zdravé. Na tento účel vypĺňate „Čestné vyhlásenie“. Lekár vydáva len potvrdenie o chorobe dieťaťa, prípadne o predpokladanej dĺžke liečby.

Takisto nerobíme ani testy pri podozrení na infekciu COVID-19. Testy robia na to určené laboratóriá. V prípade podozrenia na infekciu a príznakov ochorenia COVID-19 nás najprv kontaktujte telefonicky, neprichádzajte do ambulancie. Na testovanie sa môžete prihlásiť na stránke:

www.korona.gov.sk

alebo si stiahnite aplikáciu a prihláste sa cez: „Moje ezdravie“
 
Skôr než vstúpite do ČAKÁRNE, pozorne si prečítajte informácie na webovej stránke ambulancie: www.medmacare.sk alebo www.zzz.sk  a oznamy s inštrukciami na dverách čakárne.
Podľa nich zvážte prosím, či je potrebná návšteva lekára.
 


Pre zachovanie základnej zdravotnej starostlivosti v ambulanciách primárnych pediatrov je nevyhnutné upraviť režim v ambulanciách tak, aby nebol ohrozený personál ambulancií ako aj prichádzajúci pacienti.
Pracovný režim je podmienený výrazne zhoršenou epidemiologickou situáciou a nárastom počtu pacientov s diagnostikovaným COVID 19. V prípade, že budú dostupné nové usmernenia, tieto sa môžu zmeniť.


Postup pre všetkých rodičov a pacientov je nasledovný:
 1. Pacienti s nasledovnými príznakmi: HORÚĆKA, KAŠEĹ, STRATA ČUCHU a CHUTE, BOLESTI HRDLA, HNAČKOU musia najskôr zatelefonovať na číslo 0911 499 579 alebo napísať mail na – www.medmacare.sk. Telefonicky sa dohodneme na ďalšom postupe. Bez predchádzajúcej dohody takíto pacienti nebudú môcť vojsť do čakárne a byť vyšetrení.
 
 1. Po krátkom vysvetlení ťažkostí Vám položíme nasledujúce otázky:
 • máte vy alebo vaše dieťa príznaky respiračnej infekcie?
 • máte vy alebo vaše dieťa alebo iná blízka osoba cestovateľskú anamnézu? (za rizikové krajiny sa považujú VŠETKY krajiny).
 • boli ste vy alebo vaše dieťa v kontakte s COVID 19 pozitívnym pacientom
 • ste vy alebo vaše dieťa  v nariadenej karanténe?
 1. Podľa zistených skutočností určíme ďalší postup.
 2. Ak nemáte podozrenie na infekciu koronavírusom, a dieťa vykazuje mierne príznaky ako je nádcha, vlhký kašeľ, mierna teplota pod 38 stupňov, hnačka – dieťa doma liečte, a volajte len pri zhoršení.
 3. Ak máte dlhotrvajúci problém, ako pobolievanie brucha, kožné problémy alebo problémy napríklad so stolicou bez akútneho zhoršenia, odložte žiadosť o vyšetrenie podľa stavu dieťaťa po skončení upraveného režimu fungovania ambulancie.
 4. Ak potrebujete lieky, predpisované špecialistami, prednostne požiadajte o e-recept Vašich odborných lekárov, ak to nepôjde, kontaktujte nás telefonicky/cez e-mail
 5. Všetky ostatné lieky budú vystavované výlučne elektronicky
 6. Vystavovanie potvrdení o zdravotnom stave pre MŠ, ZŠ, SŠ a VŠ, vodičské preukazy, zdravotné preukazy, potvrdenia do práce - potvrdzujeme!!!
 7. Preventívne prehliadky a očkovania realizujeme ďalej.
 8. OČR budeme vystavovať podľa aktuálnych nariadení.
 9. Ak sa náhle zhorší zdravotný stav dieťaťa a je po ordinačných hodinách, choďte na vyšetrenie na pohotovosť Národného ústavu detských chorôb - Kramáre.
 10. Ak sa náhle zhorší zdravotný stav dieťaťa, je po ordinačných hodinách, a máte podozrenie na infekciu COVID-19, choďte na vyšetrenie na infekčnú kliniku UNB Kramáre.
 11. Ak potrebujete súrnu konzultáciu ohľadne zhoršeného zdravotného stavu dieťaťa, u ktorého nemáte podozrenie na infekciu COVID-19, môžete nás kontaktovať na našom telefónnom čísle alebo prostredníctvom  mailu v pracovné dni v ordinačných hodinách. Prosíme, aby ste túto možnosť využívali zodpovedne a ohľaduplne.
Ochorenie COVID 19 je: 
 • Chrípkové ochorenie, teda vírusové, ktoré je liečené SYMPTOMATICKY podpornými bežne dostupnými liekmi. Teda nie je potrebný predpis antibiotík, pokiaľ nedôjde ku bakteriálnej superinfekcii.
 • Odporúčané lieky sú uvedené na konci tohoto textu.
 • Tak ako pri každej inej chrípke je podstatou liečby zostať doma, oddychovať, dostatok vitamínov, tekutiny a liečiť symptómy. Dezinfikovať ruky a dodržiavať zvýšenú hygienu rúk a povrchov. Nechodiť medzi ľudí ani k lekárovi ak to nie je naozaj nevyhnutné !!!
 • Len kvôli receptu nie je nutné navštíviť ambulanciu. Recept Vám vystavíme elektronicky.
 • Rodič môže ospravedlniť dieťa zo školy na 5 dní. Ospravedlnenku o neprítomnosti chorého dieťaťa - žiaka na vyučovaní, pokiaľ jeho škola nie je uzavretá, je možné požiadať aj telefonicky alebo emailom. Napíšte v deň ochorenia s akými príznakmi dieťa ostáva v domácej liečbe a telefonicky dohodneme ďalší postup. Je potrebné sa ohlásiť telefonicky, cez sms alebo mail na začiatku ochorenia.
 Ak sa ochorenie zhorší aj napriek domácej liečbe a odporúčaniam doktora, resp.ak viete, že by mohlo byť dieťa v kontakte s osobou s corona vírusom kontaktujte call centrum:
   
0917 426 075,
0800 221 234, alebo
0917 222 682.
resp. ak sa neviete dovolať na horeuvedené čísla.
Podľa ich inštrukcií budete postupovať ďalej.

Voľnopredajné lieky určené na liečbu chrípky (virózy):
ODFOŤTE SI TÚTO INFORMÁCIU DO MOBILU


Dávkovanie liekov je popísané v príbalovom letáku každého lieku. Pozorne si prečítajte informácie o dávkovaní lieku. Viac informácií Vám dajú pracovníci lekární.
 
Teplota:
IBUPROFEN = NUROFEN = MIG - čípky, sirup, tabletky
PARALEN = PANADOL = PARACETAMOL - čípky, sirup, tabletky
Teplota s bolesťou hlavy a celého tela (len nad 12 rokov!!!):
NUROFEN STOPGRIP
THERAFLU, COLDREX


Výtok z nosa:
Nasivin, Olynth, Vibrocil, Sanorin, Sinulan, a ďalšie: roztoky s morskou soľou (Aliamare a iné)


Kašel – vlhký, produktívny:
Solmucol, Mucosolvan, Ambrobene, iné: Hedelix, Prospan a iné....
Kašel – suchý, dráždivý:
STOPTUSSIN, STOPKAŠEL
Kašel a bolesť hlavy, dutín:
Sinupret


Vitamíny:
Vitamín C, B – komplex (afty v dutine ústnej), Vitamín D


Probiotiká:
Bio Gaia, Biopron, Enterol, Enterina, Biolactiv a iné....


Domáca liečba, veľké množstvo tekutín, citrusy, med, zázvor, cibuľa, cesnak, inhalácia (naparovanie teplého vlhkého vzduchu), kľud na lôžku, dostatok spánku...
 
 
 
poistovnve