baner

Aktuálne informácie k prevádzke ambulancie od septembra 2021 !!!

Čítaj pozorne do konca!!!!     Dôležité !!!!    Postup objednávania sa a návštevy ambulancie!!!
 

Vážení pacienti, rodičia detí.
Informácia pre rodičov v súvislosti s núdzovým režimom pre komunitné šírenie koronavírusu COVID-19:

Na základe usmernenia MZ SR a hlavnej odborníčky pre pediatriu bude od 20.9.2021 naša ambulancia fungovať v zmenenom režime. Tento režim je nastavený z viacerých dôvodov, ale najdôležitejšie sú:
- ochrana Vás ako našich pacientov pred stretom s COVID19 pozitívnymi pacientami v čakárni
- ochrana Vás ako našich pacientov pred stretom s COVID19 pozitívnymi pracovníkmi v ambulancii (ak by sme boli nakazení ale napr. bezpríznakoví)
- zabezpečenie fungovania ambulancie aj počas pandémie (nakazený personál Vám nebude môcť pomôcť keď budeme v karanténe)


Na vyšetrenia sa bude potrebné vopred objednávať telefonicky!!! Bez predchádzajúceho telefonického objednania nebudete vyšetrení!!!
Počas telefonického kontaktu dostanete usmernenia, ako postupovať ďalej.


Preventívne prehliadky a očkovania realizujeme ako v bežnom režime. Čakajte v - alebo pred čakárňou, personál ambulancie Vás príde vyzdvihnúť a zavolá Vás do ambulancie.

V ambulantných hodinách budeme vydávať všetky typy schválených potvrdení. Potvrdzujeme ale len príspevok pri narodení, prihlášky do MŠ a SŠ, vodičské preukazy, potvrdenie do zamestnania, zdravotné preukazy, nástup do kúpelov, športové kluby... Iné potvrdenia budeme potvrdzovať len podľa aktuálnej epidemiologickej situácie a nariadení hlavného hygienika a hlavnej odborníčky MZ SR pre pediatriu.

Materské školy ani základné školy pri opätovnom nástupe nemôžu od Vás žiadať potvrdenie o zdravotnom stave dieťaťa ak je dieťa zdravé. Na tento účel vypĺňate „Čestné vyhlásenie“. Lekár vydáva len potvrdenie o chorobe dieťaťa, prípadne o predpokladanej dĺžke liečby.

Testy na COVID19 robia na to určené laboratóriá (v Dúbravke napríklad MOM na Agátovej ulici). Vo výnimočných prípadoch Vás môzeme otestovať aj v ambulancii. V prípade podozrenia na infekciu a príznakov ochorenia COVID-19 nás najprv kontaktujte telefonicky, neprichádzajte do ambulancie. Na testovanie sa môžete prihlásiť na stránke:

www.korona.gov.sk       alebo si stiahnite aplikáciu a prihláste sa cez:    „Moje ezdravie“
 
Skôr než vstúpite do ČAKÁRNE, pozorne si prečítajte informácie na webovej stránke ambulancie: www.medmacare.sk alebo www.zzz.sk  a oznamy s inštrukciami na dverách čakárne.
Podľa nich zvážte prosím, či je potrebná návšteva lekára.
 


Pre zachovanie základnej zdravotnej starostlivosti v ambulanciách primárnych pediatrov je nevyhnutné upraviť režim v ambulanciách tak, aby nebol ohrozený personál ambulancií ako aj prichádzajúci pacienti.
Pracovný režim je podmienený výrazne zhoršenou epidemiologickou situáciou a nárastom počtu pacientov s diagnostikovaným COVID 19. V prípade, že budú dostupné nové usmernenia, tieto sa môžu zmeniť.


Postup pre všetkých rodičov a pacientov je nasledovný:
 1. Pacienti s nasledovnými príznakmi: HORÚĆKA, KAŠEĹ, STRATA ČUCHU a CHUTE, BOLESTI HRDLA, HNAČKOU musia najskôr zatelefonovať na číslo 0911 499 579 alebo napísať mail na – www.medmacare.sk. Telefonicky sa dohodneme na ďalšom postupe. Bez predchádzajúcej dohody takíto pacienti nebudú môcť vojsť do čakárne a byť vyšetrení.
 
 1. Po krátkom vysvetlení ťažkostí Vám položíme nasledujúce otázky:
 • máte vy alebo vaše dieťa príznaky respiračnej infekcie?
 • máte vy alebo vaše dieťa alebo iná blízka osoba cestovateľskú anamnézu? (za rizikové krajiny sa považujú VŠETKY krajiny).
 • boli ste vy alebo vaše dieťa v kontakte s COVID 19 pozitívnym pacientom
 • ste vy alebo vaše dieťa  v nariadenej karanténe?
 1. Podľa zistených skutočností určíme ďalší postup.
 2. Ak nemáte podozrenie na infekciu koronavírusom, a dieťa vykazuje mierne príznaky ako je nádcha, vlhký kašeľ, mierna teplota pod 38 stupňov, hnačka – dieťa doma liečte, a volajte len pri zhoršení.
 3. Ak máte dlhotrvajúci problém, ako pobolievanie brucha, kožné problémy alebo problémy napríklad so stolicou bez akútneho zhoršenia, odložte žiadosť o vyšetrenie podľa stavu dieťaťa po skončení upraveného režimu fungovania ambulancie.
 4. Ak potrebujete lieky, predpisované špecialistami, prednostne požiadajte o e-recept Vašich odborných lekárov, ak to nepôjde, kontaktujte nás telefonicky/cez e-mail
 5. Všetky ostatné lieky budú vystavované výlučne elektronicky
 6. Vystavovanie potvrdení o zdravotnom stave pre MŠ, ZŠ, SŠ a VŠ, vodičské preukazy, zdravotné preukazy, potvrdenia do práce - potvrdzujeme!!!
 7. Preventívne prehliadky a očkovania realizujeme ďalej.
 8. OČR budeme vystavovať podľa aktuálnych nariadení.
 9. Ak sa náhle zhorší zdravotný stav dieťaťa a je po ordinačných hodinách, choďte na vyšetrenie na pohotovosť Národného ústavu detských chorôb - Kramáre.
 10. Ak sa náhle zhorší zdravotný stav dieťaťa, je po ordinačných hodinách, a máte podozrenie na infekciu COVID-19, choďte na vyšetrenie na infekčnú kliniku UNB Kramáre.
 11. Ak potrebujete súrnu konzultáciu ohľadne zhoršeného zdravotného stavu dieťaťa, u ktorého nemáte podozrenie na infekciu COVID-19, môžete nás kontaktovať na našom telefónnom čísle alebo prostredníctvom  mailu v pracovné dni v ordinačných hodinách. Prosíme, aby ste túto možnosť využívali zodpovedne a ohľaduplne.
Ochorenie COVID 19 je: 
 • Chrípkové ochorenie, teda vírusové, ktoré je liečené SYMPTOMATICKY podpornými bežne dostupnými liekmi. Teda nie je potrebný predpis antibiotík, pokiaľ nedôjde ku bakteriálnej superinfekcii.
 • Odporúčané lieky sú uvedené na konci tohoto textu.
 • Tak ako pri každej inej chrípke je podstatou liečby zostať doma, oddychovať, dostatok vitamínov, tekutiny a liečiť symptómy. Dezinfikovať ruky a dodržiavať zvýšenú hygienu rúk a povrchov. Nechodiť medzi ľudí ani k lekárovi ak to nie je naozaj nevyhnutné !!!
 • Len kvôli receptu nie je nutné navštíviť ambulanciu. Recept Vám vystavíme elektronicky.
 • Rodič môže ospravedlniť dieťa zo školy na 5 dní. Ospravedlnenku o neprítomnosti chorého dieťaťa - žiaka na vyučovaní, pokiaľ jeho škola nie je uzavretá, je možné požiadať aj telefonicky alebo emailom. Napíšte v deň ochorenia s akými príznakmi dieťa ostáva v domácej liečbe a telefonicky dohodneme ďalší postup. Je potrebné sa ohlásiť telefonicky, cez sms alebo mail na začiatku ochorenia.
 Ak sa ochorenie zhorší aj napriek domácej liečbe a odporúčaniam doktora, resp.ak viete, že by mohlo byť dieťa v kontakte s osobou s corona vírusom kontaktujte call centrum:
   
0917 426 075,
0800 221 234, alebo
0917 222 682.
resp. ak sa neviete dovolať na horeuvedené čísla.
Podľa ich inštrukcií budete postupovať ďalej.

Voľnopredajné lieky určené na liečbu viróz:

Dávkovanie liekov je popísané v príbalovom letáku každého lieku. Pozorne si prečítajte informácie o dávkovaní lieku. Viac informácií Vám dajú pracovníci lekární.
 
Teplota:
IBUPROFEN = NUROFEN = MIG - čípky, sirup, tabletky
PARALEN = PANADOL = PARACETAMOL - čípky, sirup, tabletky
Teplota s bolesťou hlavy a celého tela (len nad 12 rokov!!!):
NUROFEN STOPGRIP
THERAFLU, COLDREX


Výtok z nosa:
Nasivin, Olynth, Vibrocil, Sanorin, Sinulan, a ďalšie: roztoky s morskou soľou (Aliamare a iné)


Kašel – vlhký, produktívny:
Solmucol, Mucosolvan, Ambrobene, iné: Hedelix, Prospan a iné....
Kašel – suchý, dráždivý:
STOPTUSSIN, STOPKAŠEL
Kašel a bolesť hlavy, dutín:
Sinupret


Vitamíny:
Vitamín C, B – komplex (afty v dutine ústnej), Vitamín D


Probiotiká:
Bio Gaia, Biopron, Enterol, Enterina, Biolactiv a iné....


Domáca liečba, veľké množstvo tekutín, citrusy, med, zázvor, cibuľa, cesnak, inhalácia (naparovanie teplého vlhkého vzduchu), kľud na lôžku, dostatok spánku...
 
 
 
poistovnve