baner

Očkovanie

Očkovanie je metóda, ktorou sa snažíme vyvolať odpoveď imunitného systému na konkrétne patogény. Do organizmu podáme (najčastejšie injekčne) upravený patogén, alebo jeho časť, ktoré nie sú schopné vyvolať ochorenie. V mieste podania by mal imunitný systém rozpoznať “podanú látku - antigén”, zapamätať si ho a vytvoriť proti nemu efektívnu obranu. Tým je pripravený rýchlo zakročiť, ak bude v budúcnosti vystavený nákaze tohoto typu. Imunitná pamäť je pri rôznych ochoreniach rôzne dlhá, preto je u väčšiny vakcín potrebné ich opakované podanie –posilňovacia dávka (booster dávka).

K očkovaniu je vhodné si priniesť chladivé náplaste, ktoré môžete kúpiť v lekárni. Ich aplikácia hneď po podaní (na miesto podania vakcíny) zvyšuje dieťatku komfort. Doma treba mať prichystané lieky na znižovanie teploty (paralen čípky alebo u väčších detí sirup). Tieto lieky je vhodné podať akonáhle začína stúpať dieťatku teplota, ale aj v prípade ak je umrnčané, uplakané, nervózne.
Na vakcínu môže človek do 72 hodín zareagovať zvýšenou teplotou, ktorá by nemala byť nad 39°C a nemá trvať viac ako 3 dni. Výnimkou je očkovacia látka proti rubeole, mumpsu a osýpkam (MMR), kedy môže byť zvýšená teplota, výtok z nosa, z očí, pripadne výsyp aj v 2. týždni po očkovaní (keďže ide o živú vakcínu, jedná sa o formu mierneho ochorenia, čím sa vytvára imunitná odpoveď). Miesto po aplikácii môže mierne začervenať, pripadne zatvrdnúť. Pri začervenaní pomáha napríklad Fenistil gél, pri zatvrdnutí octanová masť.

Po podaní vakcíny proti rota vírusom môže byť niekoľko dní riedka stolica. Ak je stolíc počas dňa viac, možno podávať po lyžičkách ryžový odvar. Po 3 dňoch môžeme pridať probiotiká. Akúkoľvek inú reakciu je potrebné hlásiť, ideálne aj nafotiť a poslať mailom, alebo sa prísť ukázať! U väčších detí je potrebné vyhnúť sa v deň očkovania zvýšenej fyzickej námahe, ak zareagujú teplotou, alebo začervenaním, tak po celú dobu trvania tejto reakcie!

Imunitná odpoveď organizmu

Konečná odpoveď organizmu je vždy individuálna a závisí od dlhodobého aj aktuálneho stavu imunitného systému konkrétneho človeka, preto je vhodné, aby sa deti očkovali vtedy, keď sú zdravé oni sami, aj ich rodinní príslušníci. Takto sa snažíme vyhnúť podaniu vakcíny v inkubačnej dobe iného ochorenia.

Dojčatá a očkovanie.

Dojčatá (3-6 mesačné), by v období podania vakcíny nemali začínať s príkrmami, ktoré ešte neochutnali, nemalo by im byť vtedy menené ani mlieko. To všetko sú totiž antigény, ktoré telo ešte nepozná a náš cieľ je, aby sa počas očkovania imunitný systém sústredil najmä na antigény z očkovacej látky.

Alergici a deti s poruchami imunitného systému

Alergici a deti s poruchami imunitného systému by sa mali očkovať vtedy, keď sú v maximálnej miere stabilizované a neužívajú v danom období imunomodulačnú liečbu (okrem antihistaminík na alergiu, pripadne dlhodobých inhalačných liekov na astmu). Pokiaľ takéto lieky berú dlhodobo, je vhodné, aby sa k očkovaniu vyjadril imunoalergológ.


Interaktívny očkovací kalendár na stránke ÚVZ SR.
 
Dovŕšený vek dieťaťa Vakcína Druh očkovania Dávka a preočkovanie
Povinné očkovanie    
3 mesiac hexavalentná (DTaP-VHB-HIB-IPV), pneumokoková (PCV*) záškrt, tetanus, čierny kašeľ, detská obrna, vírusová hepatitída typu B, hemofilové invazívne nákazy, pneumokokové invazívne och. 1. dávka, základné očkovanie
5 mesiac hexavalentná (DTaP-VHB-HIB-IPV), pneumokoková (PCV*) záškrt, tetanus, čierny kašeľ, detská obrna, vírusová hepatitída typu B, hemofilové invazívne nákazy, pneumokokové invazívne och. 2. dávka, základné očkovanie
11 mesiac hexavalentná (DTaP-VHB-HIB-IPV), pneumokoková (PCV*) záškrt, tetanus, čierny kašeľ, detská obrna, vírusová hepatitída typu B, hemofilové invazívne nákazy, pneumokokové invazívne och. 3. dávka, základné očkovanie
15 mesiac trojzložková (MMR) osýpky, mumps, ružienka 1. dávka základné očkovanie
5 rok trojzložková (MMR)          osýpky, mumps, ružienka              preočkovanie
6 rok tetravalentná (DTaP-IPV) záškrt, tetanus, čierny kašeľ, detská obrna 1. preočkovanie
13 rok tetravalentná (DTaP-IPV) záškrt, tetanus, čierny kašeľ, detská obrna 2. preočkovanie
  * 13 alebo 15 valentná konjugovaná vakcína 
Odporúčané očkovanie    
do 6 mesiaca   rotavírusové infekcie 2 dávky
od 15. mesiaca   ovčie kiahne 2 dávky
od 6 mesiacov do 12 rokov   chrípka  
    vírusová hepatitída typu B pre dispenz. osoby
deti vo veku 2 rokov   vírusová hepatitída typu A 2 dávky pre dispenz. osoby
od 2. mesiaca   meningokokové infekcie typu C 2 dávky osoby v kontakte s ochor., splenektómia
od 1. roku   kliešťová encefalitída 3 dávky a preočkovanie pre dispenz. osoby
    besnota osoby poranené besným zvieraťom
dievčatá a chlapci v 13. – 15. roku života   ľudský papilomavírus-HPV 2 dávky
poistovnve